Najlepsze przysmaki dla psa - co warto wiedzieć?

przysmaki dla zwierząt należą do karm uzupełniających i powinny być podawane zgodnie z zaleconym na etykiecie dawkowaniem,

smakołyki przeznaczone dla zwierząt są bezpieczne i zdrowe,

rodzaj smakołyku oraz jego ilość należy dostosować do wielkości, wagi i wieku psa,

podawanie przysmaków przeznaczonych dla psów sprzyja procesowi nauki i wzmacnia pozytywne relacje między opiekunem i zwierzęciem

Nasze psy kochają nas bezgranicznie.
A my, opiekunowie, uwielbiamy je rozpieszczać, sprawiać im radość i nagradzać za dobre zachowanie, dlatego właśnie od czasu do czasu częstujemy pupila różnymi smakołykami. Zanim jednak sięgniemy po przekąskę dla naszego czworonoga warto zastanowić się, jaki przysmak wybrać, tak, aby mieć pewność, że mu nie zaszkodzimy. Zdarza się, że właściciele wykorzystują jako przekąski różne pokarmy dla ludzi – wędliny, resztki ze stołu czy słodycze. W żadnym wypadku nie jest to dobre rozwiązanie, są to bowiem często produkty o wysokiej zawartości tłuszczu, wysokokaloryczne, które mogą być szkodliwe dla naszego pupila, powodując biegunki, wymioty, a nawet poważne choroby układu pokarmowego, wątroby i trzustki. Pod żadnym pozorem nie należy podawać psom ”ludzkich smakołyków”, ponieważ są to produkty toksyczne dla zwierząt. Zapomnijmy więc o czekoladzie, rodzynkach, orzechach, winogronach, czosnku cebuli i szczypiorku – tych produktów należy bezwzględnie unikać w diecie psa. Jakie więc przysmaki można bezpiecznie stosować? Najlepiej wybierać te, które zostały specjalnie opracowane z myślą o naszym pupilu.

Jak często podawać psu smakołyki?

W sklepach zoologicznych znajdziemy bardzo duży wybór przysmaków przeznaczonych dla psów. Warto wybierać te najwyższej jakości, naturalne, które zostały starannie opracowane tak, aby były bezpieczne i nie zaburzały składników pokarmowych w diecie psa, a stanowiły jej uzupełnienie. Smakołyki nie powinny dostarczać naszemu pupilowi więcej niż 10% dawki potrzebnej energii w ciągu dnia, dlatego należy pamiętać, aby podawać psu przysmaki zgodnie z zaleceniami zawartymi na etykiecie, nadmiar bowiem może skutkować nadwagą i otyłością.
Nie zapominajmy również o bezpieczeństwie mikrobiologicznym – przekąski powinny być odpowiednio przechowywane. Zdarza się, że w sklepach zoologicznych możemy kupić uszy wieprzowe, noski, ogony lub inne przysmaki, które przechowywane są bez opakowań lub w opakowaniach otwartych, do których każdy ma dostęp – takie przysmaki mogą być zanieczyszczone groźnymi dla zwierząt bakteriami, grzybami lub ich toksynami. Dla zdrowia i bezpieczeństwa naszego czworonoga należy unikać takich produktów.

Stosować przysmaki czy nie stosować – oto jest pytanie

Starannie wybrane, zdrowe i bezpieczne przysmaki dla psów odgrywają ważną rolę zarówno w życiu psa, jak i samego opiekuna. Sięgając po smakołyki podczas procesów treningowych, podając je jako nagrodę za wykonanie konkretnego zadania lub właściwe zachowanie, znacznie ułatwiamy proces szkolenia psa, jednocześnie silnie wzmacniając jego pozytywne zachowania.
Czas spędzony z naszym czworonogiem, wspólne spacery, zabawa, nauka, trening, podczas których pupil otrzymuje zdrowe i bezpieczne przysmaki sprzyja budowaniu silnej więzi między opiekunem a zwierzęciem. Warto mieć przy sobie saszetkę lub słoik z przysmakiem np. podczas wizyty w gabinecie weterynaryjnym, smakołyki bowiem służą również wypracowaniu pozytywnych skojarzeń, czyli np. łagodzą stres związany z wizytą u weterynarza. I co ważne – zdrowe i bezpieczne przysmaki mają niezwykle pozytywny wpływ dla opiekuna, bo przecież wielką przyjemnością jest sprawienie przyjacielowi wielkiej radości, podając mu przysmak, który uwielbia.

Przysmaki funkcjonalne – czy warto?

Przy wyborze idealnych przekąsek dla naszego pupila warto zwrócić uwagę na te, które oprócz radości z jedzenia dodatkowo wpływają pozytywnie na jego zdrowie – przysmaki funkcjonalne. Do tej grupy smakołyków bez wątpienia zaliczają się przysmaki stomatologiczne, które wspomagają utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej.

Przysmaki z grupy Dental

dzięki odpowiednio dobranym kształtom stymulującym żucie i wydzielanie śliny, specjalnej recepturze oraz zawartości substancji czynnych sprzyjają usuwaniu płytki nazębnej i bakterii, a systematycznie podawane zapewniają prawidłową higienę jamy. Warto więc nagradzać swojego pupila przysmakami z grupy Dental. Uważaj jednak – wybieraj tylko sprawdzone i klinicznie przebadane smakołyki dentystyczne przeznaczone dla psów – masz wtedy pewność, że są bezpieczne i pozytywnie wpływają na zdrowie Twojego pupila, a stosowane zgodnie z zaleceniami, sprawią mu wielką radość.