Pielęgnacja psa zimą

Pies na zimowym spacerze
 

Opieka nad psem zimą wcale nie jest trudna i skomplikowana. Istnieje kilka prostych kroków, które jako właściciel czworonożnego przyjaciela możesz podjąć, aby zapewnić swojemu pupilowi komfort podczas chłodniejszych miesięcy. Ważne jest, aby pamiętać, że wraz z zimną pogodą przychodzi suche powietrze i niskie temperatury, które mogą powodować dyskomfort u Twojego psa. Odpowiednie odżywienie, przygotowanie łap oraz umiejętność czytania znaków, jakie daje Ci pies, pomogą Wam w bezpieczny sposób spędzić czas na spacerach w trakcie zimowych miesięcy

Czy psu jest zimno na mrozie?

Wielu właścicieli zwierząt martwi się tą możliwością i szuka sposobów na zapewnienie swoim czworonożnym przyjaciołom komfortu podczas zimowej aury. Należy jednak pamiętać, że psy wyposażone są w sierść, która stanowi naturalną ochronę. Oczywiście wszystkie psiaki są inne, ale tak długo, jak ich sierść nie jest przycięta bardzo krótko (i tym samym pozostawia odsłoniętą skórę) lub nie cierpią na żadne schorzenia, które wpływają na temperaturę ciała, powinny czuć się doskonale w większości klimatów. Jeśli jesteś naprawdę zaniepokojony, okrycie pupila ciepłym sweterkiem, lub bucikami nigdy nie zaszkodzi.

Jak sprawdzić, czy psu jest zimno?

Zima stanowi szczególne wyzwanie dla właścicieli zwierząt, ponieważ zimno może być bardziej uciążliwe dla czworonożnych przyjaciół niż dla nas, ludzi. Zastanawiasz się jak zabezpieczyć psa przed zimą? Aby upewnić się, że Twój pupil nie jest zbyt wychłodzony, zwróć uwagę na pewne oznaki, takie jak drżenie, oblizywanie warg lub „garbienie się”. Ponadto obejrzyj okolice uszu i pyska, ponieważ te części ciała mają tendencję do marznięcia w pierwszej kolejności. Jeśli zauważysz te oznaki, działaj szybko, przynosząc psiaka z zimna i wtulając go w przytulny koc lub ciepłe łóżko, dopóki nie poczuje się lepiej.

Co dawać psu do jedzenia zimą?

Miesiące zimowe mogą stanowić szczególne wyzwanie, jeśli chodzi o zapewnienie psiakom kompletnej i zdrowej diety. Ponieważ pogoda na zewnątrz jest często niesprzyjająca, jedzenie musi zaspokoić zapotrzebowanie na energię i jednocześnie odżywić, aby Twój pies był zdrowy i szczęśliwy każdego dnia. W tym okresie ważne jest, aby zwracać uwagę na rodzaje pokarmów, którymi karmisz swojego pupila. Zrównoważone odżywianie za pomocą wysokiej jakości karmy doda mu energii i uzupełni organizm w kluczowe składniki odżywcze w najzimniejszych miesiącach roku. Aby to zrobić, trzymaj się tych samych składników odżywczych, które znajdują się w regularnej diecie, takich jak białka (kurczak czy wołowina), pełne ziarna (brązowy ryż i owies), oraz dodatkowe owoce i warzywa, które dostarczają witamin i minerałów. Rozważ również suplementację olejem rybnym dla zwiększenia ilości kwasów tłuszczowych Omega-3. Karmienie psa zimą nie powinno się także obejść bez zdrowych przekąsek. Wysokiej jakości karma uzupełniająca oraz rozważne podejście do żywienia psa zimą zapewnią wszystkie składniki odżywcze, których Twój pupil potrzebuje do utrzymania zdrowia.

Psie łapy na mrozie — spacery z psem zimą

Jako właściciel psa powinieneś być świadomy zagrożeń, jakie zima stwarza dla łap Twojego pupila. Zabawy z psem na śniegu mogą wydawać się bardzo zachęcające, a Twój psiak z pewnością będzie na nie chętny. Jednak zimą psie łapki mogą odczuwać długotrwały ból i dyskomfort spowodowany ujemnymi temperaturami, śniegiem lub lodem. Ten ostatni nieraz może powodować rozcięcie poduszki na łapie, co stanowi poważniejsze zagrożenie. Jednym ze szczególnie ważnych sposobów ochrony Twojego pupila jest zakładanie butów lub użycie bezpiecznego dla psa wosku na łapy podczas spacerów w miesiącach zimowych. Buty są zazwyczaj kłopotliwym rozwiązaniem, jednak możesz pomóc swojemu pupilowi przyzwyczaić się do nich, zakładając początkowo tylko jeden oraz ćwicząc ich zakładanie podczas każdego spaceru. W połączeniu z hojnymi nagrodami w postaci aromatycznych smaczków pomoże to usprawnić ten proces. Wosk lub balsam do psich łap również skutecznie chroni Twojego pupila przed żywiołami, więc zawsze warto mieć przy sobie na wszelki wypadek. Spacery z psem zimą wiążą się z dodatkowymi obowiązkami, ale stosując się do prostych porad, możesz sprawić, ze Twój pupil będzie szczęśliwy, zdrowy i bezpieczny.

Czy szczeniak może wychodzić na mróz?

W zależności od rasy i wielkości szczeniaka, zabieranie go na spacery zimą jest trudną decyzją, którą może podjąć tylko właściciel. Przed wyjściem na nieprzyjazną temperaturę, ważne jest, aby zastanowić się, czy faktycznie jesteś na to przygotowany. Niektóre rasy znoszą zimę doskonale, ale inne niestety nie, dlatego zaopatrzenie się w ubrania dla psa pomoże zapewnić im komfort podczas nieprzewidywalnych warunków pogodowych. Oceniając, czy Twój pupil jest gotowy na zimną pogodę, zwróć również uwagę na wiek i stan zdrowia — delikatne lub młode szczeniaki zazwyczaj nie radzą sobie w trudnych warunkach tak dobrze, jak dorosłe psy. Zanim wybierzesz się na zimowy spacer, upewnij się, że Twój szczeniak jest odpowiednio przygotowany do wytrzymania niższych temperatur, abyście oboje mogli spędzić przyjemnie czas na świeżym powietrzu.