Opieka nad psem zimą wcale nie jest trudna i skomplikowana. Istnieje kilka prostych kroków, które jako właściciel czworonożnego przyjaciela możesz podjąć, aby zapewnić mu komfort podczas chłodniejszych miesięcy.
Ważne jest, by pamiętać, że wraz z zimową pogodą przychodzą suche powietrze i niska temperatura mogące powodować dyskomfort u zwierzaka. Odpowiednie odżywianie, przygotowanie łap oraz umiejętność czytania znaków dawanych przez psa pomogą Ci w bezpieczny sposób spędzić z nim zimowe spacery. Zobacz, jak zatroszczyć się dobro czworonogów zimą – bez względu na to, czy pod Twoją opieką znajduje się mały pies, czy może dorosły.
Pies na mrozie – czy zwierzęciu jest zimno?
Wielu właścicieli zwierząt martwi się tą możliwością i szuka sposobów na zapewnienie swoim czworonożnym przyjaciołom komfortu podczas zimowej aury. Z jednej strony warto pamiętać, że psy wyposażone są w sierść, która stanowi ich naturalną ochronę. Z drugiej strony każdy psiak jest inny, może gorzej radzić sobie z chłodem jako szczeniak, mieć zbyt krótko przyciętą sierść bądź cierpieć na jakieś schorzenie utrudniające mu funkcjonowanie w niższych temperaturach.
Ponadto poszczególne rasy inaczej reagują na zimno. Jamnik, pinczer czy chihuahua już w przypadku 6 stopni odczuwa dyskomfort. W przypadku temperatury wynoszącej mniej niż -7 stopni jedynie takie rasy jak na przykład alaskan malamut, siberian husky, dog tybetański czy nowofundland będą czuły się dobrze.
Czy pies zimą może mieszkać w budzie?
Czworonogi o grubszej sierści – owczarki, siberian husky czy bernardyny – zazwyczaj mogą spędzić większość zimy w budzie. Pamiętaj jednak, że mieszkanie Twojego pupila powinno być ocieplone oraz pozwalać mu na swobodną zmianę pozycji ciała. W sklepach dostępne są gotowe budy z izolacją, ale równie dobrze możesz wykonać kilkucentymetrowe ocieplenie samodzielnie, montując styropian oraz ustawiając psie mieszkanie na drewnianym podeście oddzielającym je od podłoża. Dodatkowo osłoń wejście kotarą z grubego PVC.
Poza ociepleniem budy zadbaj o jej komfortowe dla psiaka wnętrze. Możesz na przykład wypełnić je słomą, która dobrze ogrzewa i nie namaka tak jak koc. W przypadku zapowiedzi większego mrozu przenieś swojego futrzastego przyjaciela do domu, ewentualnie garażu czy budynku gospodarczego.
Jak sprawdzić, czy psu jest zimno?
Zima stanowi szczególne wyzwanie dla właścicieli zwierząt, ponieważ zimno może być bardziej uciążliwe dla czworonożnych przyjaciół niż dla nas, ludzi.
Zastanawiasz się jak zabezpieczyć psa przed zimą? Aby upewnić się, że Twój pupil nie jest zbyt wychłodzony, zwróć uwagę na pewne oznaki, takie jak drżenie, oblizywanie warg lub „garbienie się”. Ponadto obejrzyj okolice uszu i pyska, ponieważ te części ciała mają tendencję do marznięcia w pierwszej kolejności. Jeśli zauważysz te oznaki, działaj szybko, przynosząc psiaka z zimna i wtulając go w przytulny koc lub ciepłe łóżko, dopóki nie poczuje się lepiej.
Poza tym zwróć uwagę na to, czy Twój czworonóg nie ma problemów z pęcherzem, nerkami i częstymi przeziębieniami. Takie problemy zdrowotne występują między innymi u psów spędzających za dużo czasu na dworze, gdy temperatura spada poniżej zera.
Jak karmić psa zimą?
Miesiące zimowe mogą stanowić szczególne wyzwanie, jeśli chodzi o zapewnienie psiakom kompletnej i zdrowej diety. Ponieważ pogoda na zewnątrz jest często niesprzyjająca, jedzenie musi zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie na energię i jednocześnie odżywić, aby Twój czworonóg był zdrowy i szczęśliwy każdego dnia.
W zimowym okresie ważne jest, aby zwracać uwagę na rodzaje pokarmów, którymi karmisz swojego pupila. Zrównoważone odżywianie za pomocą wysokiej jakości karmy doda mu energii i zapewni organizmowi kluczowe składniki odżywcze w najzimniejszych miesiącach roku. Trzymaj się tych samych elementów, które znajdują się w regularnej diecie, takich jak białka (kurczak czy wołowina), pełne ziarna (brązowy ryż i owies) oraz dodatkowe owoce i warzywa dostarczające witamin i minerałów. Dobrze jest też urozmaicić posiłki, nie podając czworonogowi tej samej karmy przez całą zimę. Rozważ również suplementację olejem rybnym dla zwiększenia ilości kwasów tłuszczowych Omega-3. Poleca się także słonecznikowe i rzepakowe oleje pozytywnie wpływające na natłuszczanie sierści. W przypadku gdy Twój pies wymaga szczególnej diety ze względu na wiek czy problemy zdrowotne, lekarz weterynarii może ustalić jego jadłospis. Szczeniaki mają na przykład inne zapotrzebowanie niż dorosłe psy.
Karmienie psa zimą nie powinno się również obejść bez zdrowych przekąsek. Doskonałej jakości karma uzupełniająca oraz rozważne podejście do żywienia zimą zapewnią wszystkie składniki, których Twój pupil potrzebuje do zachowania zdrowia.
Wielu opiekunów zastanawia się również nad tym, jakie powinno być karmienie psa, by nie wychodzić w nocy – szczególnie jesienią i zimą. Okazuje się, że ostatnią porcję pożywienia należy podać czworonogowi nie później niż o 18:00. Serwując pupilowi karmę zbyt późno, ryzykujesz, że będzie chciał on wyjść na dwór nocą.
Psie łapy na mrozie, czyli spacery z psem zimą
Każdy opiekun psa powinien być świadomy zagrożeń, jakie zima stwarza dla łap jego pupila. Zabawy z czworonogiem na śniegu wydają się bardzo zachęcające, a Twój psiak z pewnością będzie na nie chętny. Z drugiej strony zimą psie łapki mogą odczuwać długotrwały ból i dyskomfort spowodowany ujemnymi temperaturami, śniegiem i przede wszystkim lodem stanowiącym poważniejsze zagrożenie ze względu na ewentualne rozcięcie poduszki na łapie.
Psie buty
Jednym ze szczególnie ważnych sposobów ochrony futrzastego przyjaciela jest zakładanie mu butów lub użycie bezpiecznego dla niego wosku na łapy podczas spacerów w zimowych miesiącach. Buty są zazwyczaj kłopotliwym rozwiązaniem, jednak możesz pomóc swojemu czworonogowi się do nich przyzwyczaić, zakładając początkowo tylko jeden oraz ćwicząc zakładanie podczas każdego spaceru. W połączeniu z hojnymi nagrodami w postaci aromatycznych smaczków pomoże to usprawnić proces.
Wosk do psich łap
Wosk lub balsam do psich łap również skutecznie ochroni Twojego pupila przed lodem i niską temperaturą, więc warto go mieć przy sobie na wszelki wypadek. Możesz także zamiast specjalnego wosku użyć oliwy z oliwek, wazeliny bądź kokosowego tłuszczu. Dzięki takiemu zabiegowi kawałki lodu, jakieś ciało obce o ostrych krawędziach ani śnieg nie zagrożą Twojemu czworonogowi. Nie przyklei się też do nich sól. Skaleczenie może stać się przyczyną silnego krwawienia z łapy. Wówczas należy szybko oczyścić ranę, przemyć antyseptycznym specyfikiem i założyć na nią opatrunek.
Ubranko dla psa
Niektóre z psów trafiają do Polski z egzotycznych krajów – wówczas warto ochronić je przynajmniej na początku za pomocą dodatkowego ubranka, by nie doświadczyły szoku termicznego. Ubranko dla zwierzaka musi być wygodne, stworzone z oddychających materiałów i wodoodporne. Nie zakładaj go czworonogowi jedynie ze względów estetycznych.
Pamiętaj o wysuszeniu czworonoga
Pies zimą, wracając ze spaceru połączonego często z zabawą w zaspach, ma zarówno zabłocone łapy, jak i mokrą całą sierść. Takiego mokrego futrzastego przyjaciela należy dokładnie wysuszyć, najlepiej za pomocą dobrze pochłaniającego wilgoć ręcznika. Trzeba też wytrzeć mu łapki, bo gdy zbyt długo pozostają mokre, mogą wystąpić u zwierzaka problemy dotyczące stawów.
Wychodzenie z psem zimą wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, ale stosując się do prostych porad, możesz sprawić, ze Twój pupil będzie szczęśliwy, zdrowy i bezpieczny.
Czy szczeniak może wychodzić na mróz?
W zależności od rasy i wielkości szczeniaka zabieranie go na spacery zimą to trudna decyzja, którą może podjąć tylko właściciel. Przed wyjściem ze swoim pupilem zastanów się, czy jest on faktycznie przygotowany na starcie z ujemnymi temperaturami. Niektóre rasy znoszą zimę doskonale, inne niestety nie, dlatego zaopatrzenie się w ubrania dla psa pomoże zapewnić czworonogowi komfort podczas nieprzewidywalnych warunków pogodowych.
Oceniając, czy pupil jest gotowy na zimę, zwróć uwagę na jego wiek i stan zdrowia – delikatne lub małe szczeniaki zazwyczaj nie radzą sobie w trudnych warunkach tak dobrze jak dorosłe psy. W trakcie nauki czystości młodego psa, który musi zmierzyć się z niskimi temperaturami, zadbaj nie tylko o odpowiednie ubranko. Pamiętaj też, by nie przetrzymywać zwierzaka na zewnątrz bez takiej konieczności, a po powrocie do domu osuszyć mu dokładnie sierść. Jeśli pupil drży i przebiera łapami z zimna, lepiej nie przedłużać spaceru. Zanim wybierzesz się na zimową przechadzkę, upewnij się, że Twój szczeniak jest odpowiednio przygotowany do zniesienia niższych temperatur, abyście oboje mogli spędzić przyjemnie czas na świeżym powietrzu.
Jeśli nie masz pewności, czy w przypadku Twojego pupila dłuższe przebywanie na mrozie jest wskazane, czy może lepiej go oszczędzać ze względu na jego przynależność do jakiejś rasy bądź bycie szczeniakiem, skorzystaj z konsultacji u weterynarza.