Jak karmić psa z nadwagą?

Dziś skupimy się na ważnej kwestii, jaką jest karmienie psa z nadwagą i otyłością. Odpowiednie odżywianie pupili ma kluczowe znaczenie dla ich zdrowia, dobrej kondycji i ostatecznie – długości życia oraz satysfakcji z niego. Wielu właścicieli czworonogów zmagających się z problemem ich nadwagi zastanawia się nad tym, jak dostosować dietę pupila do jego za dużej wagi, pomóc mu schudnąć i odzyskać pełnię energii.

W dzisiejszym poście postaramy się dostarczyć praktycznych porad, które pomogą Ci skomponować odpowiednią dietę dla psa z nadwagą. Dowiesz się, dlaczego pies tyje, jak ocenić, czy rzeczywiście cierpi na nadwagę bądź otyłość oraz jakie kroki podjąć, by pomóc mu wrócić do zdrowia.

Strategie żywieniowe dla psów z otyłością

Zdrowa dieta dla psa z nadwagą i otyłego opiera się na zrównoważonym podejściu, uwzględniającym odpowiednią ilość kalorii i niezbędnych składników odżywczych oraz dostosowaniu porcji do indywidualnych potrzeb pupila.  

Ważne są też różne strategie żywienia, takie jak kontrola porcji, wybór pełnowartościowego, nietuczącego pokarmu i wprowadzenie aktywności fizycznej, aby pomóc psu schudnąć bezpiecznie, a zarazem skutecznie – bez obaw o powrót do wagi sprzed odchudzania. Pamiętaj, że walka z nadwagą u psa wymaga cierpliwości, konsekwencji i troski. 

Masę ciała pupila należy zmniejszać powoli i stopniowo, najlepiej ze wsparciem specjalisty weterynarza lub dietetyka zwierzęcego, który ustali deficyt kaloryczny dla czworonoga. Deficyt zależy między innymi od wielkości pupila, jego wieku, płci oraz poziomu fizycznej aktywności.  

Do analizy masy ciała ludzi stosuje się wskaźnik BMI, czyli body mass index. W przypadku zwierząt wykorzystuje się natomiast BCS – Body Condition Score stanowiący ilościowy sposób oceny tkanki tłuszczowej. Warto, by weterynarz sprawdził BCS pupila i zalecił zdrową dietę dla psa otyłego powodującą stopniowy, a nie nagły spadek masy ciała. Jeśli czworonóg zbyt szybko straci znaczną część swoich nadmiarowych kilogramów, prawdopodobnie pojawią się u niego problemy zdrowotne. 

Dlaczego pies tyje?

Tycie u Twojego psa może wynikać z różnych czynników, podobnie jak u ludzi. Najważniejszym i najbardziej oczywistym jest nadmierna podaż kalorii w stosunku do ilości energii spalanej przez psa. Zbyt duża ilość kalorii w diecie psa,szczególnie w połączeniu z brakiem odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej, prowadzi do odkładania się tkanki tłuszczowej u pupila, czyli nadwagi i otyłości. Ponadto nieprawidłowe nawyki żywieniowe, takie jak częste podawanie przekąsek, mogą przyczynić się do tycia.

Przyczyną otyłości i nadwagi Twojego futrzanego przyjaciela może też być choroba, czynniki genetyczne, predyspozycje rasowe oraz problemy hormonalne, takie jak niedoczynność tarczycy. Dlatego istotne jest, by regularnie odwiedzać ze swoim czworonogiem weterynarza.

Jak widać, na skłonność psa do tycia wpływa nie tylko jego zachłanność, przekarmianie zwierzęcia oraz podawanie mu zbyt dużej ilości smakołyków między pełnowartościowymi posiłkami. Dlatego też optymalna dieta dla psa z nadwagą lub otyłego powinna uwzględniać doskwierające mu schorzenia, czynniki genetyczne i hormonalne problemy. Tylko specjalista będzie w stanie dobrać odpowiednią karmę dla czworonoga – taką, w której znajdą się witaminy i minerały, a nie nadmiar tłuszczu i cukru. Przykładowo karmy ekstrudowane oraz pieczone poddaje się działaniu wysokiej temperatury, przez co maleje jakość ich składników odżywczych. Te powstające na zimno natomiast wyróżniają się lepszą jakością składu.

Nie decyduj się na ograniczenie dostarczanych pupilowi kalorii samodzielnie, bez konsultacji ze specjalistą. Taka decyzja ma bowiem swoje konsekwencje, takie jak zmiana nawyków żywieniowych psa oraz opracowanie diety z deficytem kalorycznym, a jednocześnie zawierającej właściwą ilość składników odżywczych, witamin i minerałów. Nie jest to jednorazowe zadanie, ale dość długo trwające przedsięwzięcie. Skontaktuj się więc z lekarzem weterynarii, najlepiej ze specjalizacją dietetyka zwierzęcego, który przekaże Ci odpowiednie zalecenia żywieniowe.

Skutki otyłości u zwierząt

Skutki otyłości u psów mogą być poważne, negatywnie wpływać na zdrowie pupila oraz jakość jego życia. Otyłość u psa prowadzi do nadmiernego obciążenia stawów, co może powodować ból i dysfunkcje ruchowe. Dodatkowo nadmierna masa ciała utrudnia czworonogowi utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Zbyt wysoka temperatura prowadzi zaś do tego, że organizm psa szybko się przegrzewa w okresie letnim.

Otyłe psy są bardziej podatne na wystąpienie chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, chorób stawów i problemów z oddychaniem, a także mają osłabiony układ odpornościowy. Dodatkowo nadwaga u psa wpływa na obniżenie kondycji fizycznej i wytrzymałości. Dlatego tak istotne jest zadbanie o odpowiednią dietę, regularną aktywność fizyczną i utrzymanie prawidłowej wagi u czworonożnych przyjaciół, aby zapewnić im zdrowie i pełną radość z życia.

Dieta dla psa otyłego

Odpowiednia dieta odgrywa kluczową rolę w procesie odzyskiwania właściwej masy ciała oraz wpływu na zdrowie psa. Musisz dostarczać psu składników odżywczych w odpowiednich proporcjach, jednocześnie kontrolując ilość spożywanych przez niego kalorii. Ważne jest, aby podawać czworonogowi pożywienie bogate w białko, które pomaga mu w utrzymaniu masy mięśniowej, jednocześnie zapewniając uczucie sytości. Możesz sięgać po wysokiej jakości karmy dla psów otyłych, które są odpowiednio zbilansowane pod względem składników odżywczych.

W diecie psa otyłego unikaj nadmiaru węglowodanów, zwłaszcza tych o wysokim indeksie glikemicznym, takich jak zboża o dużej zawartości skrobi. Nie podawaj też pupilowi nadmiernej ilości tłuszczów, zwłaszcza tych nasyconych, które mogą przyczynić się do gromadzenia się tkanki tłuszczowej. Odpowiednio zbilansowana karma dla psa otyłego oraz dodatkowa aktywność fizyczna prędzej czy później przyniesie widoczne rezultaty.

Optymalna dieta psa otyłego powinna zawierać odpowiednie proporcje białka, tłuszczu i węglowodanów, dostosowane do jego indywidualnych potrzeb. Karma sucha i mokra podawane w nadmiarze i bogate w tłuszcze, węglowodany i szkodliwe składniki mogą spowodować otyłość u Twojego psa i prowadzić do pojawienia się u niego różnych schorzeń sierści, skóry i stawów. Natomiast niedobór w diecie czworonoga substancji, takich jak witaminy i minerały przyczynią się do pogorszenia jego kondycji zdrowotnej. Dlatego też w karmie oferowanej w Prozoo znalazły się wszelkie składniki gwarantujące piękną sierść, mocne kości i zęby Twojemu pupilowi.

W celu opracowania planu żywieniowego uwzględniającego ilość kalorii, składniki odżywcze i odpowiednie proporcje, najlepiej skonsultuj się z weterynarzem i dietetykiem zwierzęcym. Pamiętaj, że regularność i kontrola porcji zapewniających pupilowi uczucie sytości są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu w procesie odchudzania otyłego psa.

Zdrowe przysmaki dla otyłego psa

Zastanawiasz się, czy otyłemu psu można podawać przysmaki? Uważamy, że tak, jeśli robisz to rozsądnie. Zdrowe przysmaki dla psa z nadwagą mogą być świetnym sposobem na nagradzanie go bez dodatkowego obciążenia kalorycznego. Ważne jest wybieranie przekąsek od renomowanych producentów, którzy oferują zdrowe i bezpieczne produkty dla zwierząt.

Mięsne przysmaki są często ulubionymi smakołykami psów, jednak decydując się na nie, zwróć uwagę na ich skład. Dobrej jakości mięsne przekąski dla psa powinny zawierać wysokiej jakości mięso, takie jak indyk, jagnięcina, kaczka, kurczak czy królik, a także być wolne od sztucznych barwników, konserwantów i dodatków szkodliwych dla zdrowia. Dobrze również, jeśli mają one nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, czyli tak zwane "dobre tłuszcze". Przykładami zdrowych smakołyków dla otyłego psa są suszone kawałki mięsa, bezpieczne chrupki z indyka czy jagnięciny. Pamiętaj też o zrównoważonym podawaniu przekąsek, aby nie przekraczać ilości kalorii i nie przyczyniać się do dalszego tycia zwierzaka. Zdrowe przysmaki dla otyłego psa mogą być smacznym i wartościowym dodatkiem do diety, pod warunkiem że są odpowiednio dozowane i wybierane z rozwagą.

Odpowiednim wyborem będą też warzywa nawadniające psi organizm – do tych nieszkodzących czworonogowi należy marchew, zielony groszek i ogórek. Pamiętaj jednak, by nie podawać pupilowi warzyw mogących wywołać u niego zaburzenia zdrowotne, na przykład rozstrój żołądka.

Wiesz już, co przyczynia się do nadwagi i otyłości psa oraz jakie są skutki otyłości pupila. Jeśli zależy Ci na zdrowiu i prawidłowej wadze czworonoga, koniecznie skonsultuj się z dietetykiem zwierzęcym i komponuj posiłki w zgodzie z jego zaleceniami.