Jak czyścić zęby u psa?

Posiadanie szczeniaka jest jednym z najbardziej uszczęśliwiających doświadczeń, jakie oferuje życie, ale wiąże się ono z odpowiedzialnym zadaniem utrzymania zadowolenia pupila. Na zdrowie i dobre samopoczucie naszych ukochanych psów wpływa nie tylko dbałość o ich sierść, stawy, trawienie i ogólny poziom energii, lecz także troska o to, by ich uzębienie było w jak najlepszym stanie. Pielęgnacja zębów psa pozwala mu cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem przez długi czas. W tym artykule podpowiadamy, co należy zrobić, aby psie zęby pozostawały lśniące, pozbawione kamienia nazębnego oraz wolne od bólu i infekcji.

Dlaczego warto dbać o zęby psa?

Poświęcając czas trosce o zęby psa, możesz poprawić poziom życia czworonoga. Regularne szczotkowanie zębów specjalną szczoteczką o miękkim włosiu i bezpieczną dla zwierząt pastą pomaga w usunięciu płytki nazębnej i cząstek jedzenia, które powodują nieświeży oddech oraz zwiększają ryzyko infekcji. Dbając o zęby pupila, warto też podawać mu gryzaki dentystyczne lub przekąski specjalnie zaprojektowane w celu zmniejszenia ilości bakterii w jamie ustnej.

Próchnica niemal nie dotyczy psów, czworonogi mogą jednak doświadczać innych problemów związanych z uzębieniem. Na granicy ich zębów i dziąseł osadza się kamień nazębny, który może spowodować stan zapalny dziąseł i przyzębia. Duża ilość bakterii w jamie ustnej wpływa też na kondycję całego organizmu czworonoga.

Aby zapobiec bolesnym infekcjom i rozwiązać wszelkie problemy, zanim staną się poważniejsze, regularnie kontroluj stan jamy ustnej swojego psa u lekarza weterynarii. Dzięki właściwej pielęgnacji zapewnisz swojemu pupilowi mocne, zdrowe zęby na wiele lat.

Co wskazuje na zły stan zębów u psa?

Nie wiesz, czy uzębienie Twojego pupila jest w dobrej kondycji? Oto objawy mogące wskazywać na konieczność konsultacji ze specjalistą:

  • brzydki zapach z pyska,
  • trudności z gryzieniem i utrata apetytu,
  • obecność kamienia nazębnego pod linią dziąseł,
  • bardzo częste drapanie się po pysku,
  • krwawienie z dziąseł,
  • nadmierne ślinienie,
  • ropień,
  • osłabienie.

Aby pies mógł cieszyć się zdrowymi zębami, warto o nie zadbać, szczotkując je regularnie we właściwy sposób.

Jak czyścić zęby u psa?

Szczotkowanie zębów psa jest ważnym czynnikiem wpływającym na zdrowie i samopoczucie naszych psich przyjaciół. Istnieją specjalne pasty do mycia zębów dla psów, dzięki którym przy regularnym szczotkowaniu – trwającym od jednej do dwóch minut – zapewnisz swojemu pupilowi uczucie czystości i zniwelujesz nieprzyjemny zapach z jego pyska. Wśród produktów służących do higieny jamy ustnej czworonogów znajdują się nie tylko pasty do zębów, lecz także spraye oraz żele. Te różne formy kosmetyków dla psów pozwalają też w pewien sposób na wybielanie zębów, ponieważ skutecznie zapobiegają osadzaniu się kamienia nazębnego.

W przypadku gdy nie masz czasu na codzienną pielęgnację uzębienia swojego pupila, wystarczy szczotkowanie co najmniej raz w tygodniu. Jeśli wejdziesz w nawyk regularnego mycia zębów czworonoga, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zacznie on tę czynność tolerować.

Jak myć zęby psu? Przede wszystkim stopniowo i uważnie, by go nie zniechęcić. Najpierw delikatnie pogłaszcz pupila po pysku i w okolicach szczęki. Gdy już oswoisz czworonoga z takim dotykiem, przejdź do odsuwania fafli. Jeśli pies akceptuje odsłanianie fafli, zacznij go oswajać z dotykaniem dziąseł. Postępy pupila możesz nagradzać smakołykami. Ostatni etap to oczywiście szorowanie uzębienia. Umyj górne i dolne zęby czworonoga okrężnymi, delikatnymi ruchami. Pamiętaj, że szczoteczka i pasta powinna być przeznaczona dla psów.

Domowe sposoby na kamień nazębny u psa

Rutynowe, profesjonalne usuwanie kamienia nazębnego u psa ultradźwiękami jest jedną z najlepszych rzeczy, jakie mogą zrobić właściciele zwierząt, aby zapewnić zdrowie jamy ustnej pupilowi. Lekarz weterynarii usunie kamień nazębny w wysoce skuteczny sposób. Wizyta w gabinecie nie powinna być zarazem jedynym podjętym przez opiekuna czworonoga krokiem w trosce o uzębienie pupila. Istnieją też inne metody. Bardzo pomocne w radzeniu sobie z kamieniem nazębnym mogą być zabawki do żucia i przysmaki dentystyczne. Zachęcamy także do sięgania po wszelkie naturalne gryzaki, takie jak suszone uszy królicze, przełyki i skóry bogate w białko i kolagen. Ich twardość sprawia, że pies musi przez dość długi czas gryźć przysmak, usuwając w ten sposób płytkę nazębną. Warto ponadto dodawać do karmy specjalne proszki służące oczyszczaniu zębów.

Podejmowanie dodatkowych kroków w połączeniu z regularnymi badaniami kontrolnymi nie tylko zapewni odpowiedni poziom higieny jamy ustnej Twojego futrzastego przyjaciela. W dłuższej perspektywie pomoże zaoszczędzić czas, wysiłek i pieniądze, które trzeba by przeznaczyć na leczenie zaniedbanego, psiego uzębienia. W ProZoo znajdziesz niejeden produkt wspierający Cię w trosce o higienę jamy ustnej czworonoga. Dzięki naszym gryzakom kamień nazębny nie będzie zagrażał Twojemu psu.

Domowe sposoby na nieświeży oddech u psa

Czasem wystarczy, że pupil zje coś zepsutego i poczujesz z jego pyska nieprzyjemny zapach. W takiej sytuacji odczekaj kilka godzin i wyczyść zęby psu, a problem minie. Jak sobie jednak poradzić, jeśli brzydka woń utrzymuje się przez o wiele dłuższy czas? Najlepiej udać się do weterynarza, ponieważ nieprzyjemny zapach może być związany chorobą układu pokarmowego lub oddechowego. Zwierzak może cierpieć nie na infekcję w obrębie zębów, ale na przykład na cukrzycę.

Łatwy sposób na zapobieganie nieświeżemu oddechowi z pyska to serwowanie psu gryzaków dentystycznych z olejkiem eukaliptusowym, miętą bądź chlorofilem. Do karmy warto też dodawać odrobiny alg morskich.

Domowe sposoby na nieświeży oddech u psa

Gryzaki naturalne dla szczeniąt i dorosłych psów są skutecznym sposobem zapewnienia dobrego stanu zębów naszych futrzanych przyjaciół. Pomagają w usunięciu płytki nazębnej z zębów psa, co zapobiega gromadzeniu się bakterii i nieprzyjemnym wizytom u weterynarza. Udowodniono, że olejki i składniki zawarte w naturalnych gryzakach sprawiają, że zęby psów są mocne, a ich oddech świeży.

Wybierając produkty pomagające usunąć kamień nazębny, unikaj artykułów zawierających konserwanty i barwniki. W składzie gryzaków powinny natomiast znaleźć się składniki utrudniające osadzanie się kamienia nazębnego, takie jak ekstrakty z eukaliptusa, goździków czy zielonej herbaty.

Decydując się na naturalne gryzaki, pamiętaj też o dobraniu ich do możliwości swojego czworonoga. Inne przysmaki dentystyczne będą odpowiednie dla psów należących do małej rasy, a inne – do dużej. Gryzaki to nie tylko gwarancja zdrowych zębów, lecz także metoda na zrelaksowanie niespokojnego czworonoga. Naturalne przysmaki zapewniają ponadto urozmaicenie psich zabaw, oferując szczeniętom smakowite zajęcie i poprawiając ich samopoczucie.

Kwestia wybielania zębów, a tak właściwie usuwania kamienia nazębnego dotyczy w szczególności czworonogów o wyjątkowo żółtym uzębieniu, krwawieniu z dziąseł i nieprzyjemnym zapachu z pyska. Z drugiej strony lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Dlatego wybierz szczoteczkę i pastę dla psa, a także naturalne, dentystyczne gryzaki, by Twój psi przyjaciel nigdy nie doświadczył przykrych dolegliwości ze strony jamy ustnej.