Czy pies może jeść kości? Dokonaj bezpiecznego wyboru!

Jakie przysmaki dla kota są najzdrowsze?
27 września 2024


Komu z nas nie przychodzi na myśl uroczy psiak ogryzający ze smakiem kość? To przysmak, który na pewno kojarzy się każdemu, kto miał do czynienia z tymi czworonogami. I nie bez powodu — kości nie tylko zaspokajają potrzebę gryzienia, ale również stymulują zmysły psa.


Jednak są też takie kości, które bardzo mogą psu zaszkodzić. Dlatego, zanim podasz ten przysmak swojemu psu, zwłaszcza szczeniakowi, sprawdź, które kości są bezpieczne i czy można je zastąpić gryzakami.


Czy pies powinien jeść kości?


Decyzja o tym, czy pies powinien jeść kości, zależy od wielu czynników, w tym od zdrowia, wieku i indywidualnych potrzeb psiaka. Kości mogą być wartościowym dodatkiem do diety oraz wspierają zdrowie jamy ustnej, pomagając w usuwaniu płytki nazębnej i zapobiegając gromadzeniu się kamienia. Kości mogą być elementem zabawy dla psa. Zapewniają mu także stymulację umysłową. Ich apetyczny zapach i smak sprawiają, że czworonóg na widok kości reaguje radością. Jeśli podejdziesz z rozwagą do kwestii podawania kości psu, zapewnisz swojemu zwierzakowi zdrowe i szczęśliwe życie.


Jednak nie wszystkie kości są dla psa odpowiednie. Przed wprowadzeniem ich do diety psa skonsultuj się z weterynarzem. Upewnij się także, że wybrane kości są odpowiednio dobrane do stanu zdrowia, wieku i wielkości pupila.


Jakie kości dla psa warto wybierać?

Kiedy wybierasz kości dla swojego pupila, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach, dzięki którym Twój czworonóg będzie po prostu bezpieczny.

Podawać można:

  • Kości wołowe Najlepsze będą takie jak od golonki i inne kości szpikowe bogate w składniki odżywcze. Są one twarde, dlatego pies może długo się z nimi bawić. Kości wołowe dostarczają również niezbędnych minerałów, takich jak wapń i fosfor, a tym samym wspierają zdrowie kości i zębów.
  • Kości jagnięce Są lekkostrawne i mniej tłuste, można podawać je psom z wrażliwym układem pokarmowym. Jagnięcina jest również bogata w białko, dlatego przyczynia się do utrzymania zdrowej masy mięśniowej.


Najlepiej podawać surowe kości, ponieważ są mniej podatne na łamanie, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia zębów oraz narządów wewnętrznych psa. Są one również naturalnym źródłem kolagenu, który wspomaga zdrowie stawów.


Ważne jest też, aby dobierać kości odpowiednio do wielkości i siły psa. Duże rasy mogą potrzebować większych i twardszych gryzaków, natomiast małe psy lepiej radzą sobie mniejszymi, łatwiejszymi do gryzienia kawałkami.


Tego typu przysmaki powinny być podawane w umiarkowanych ilościach, w przeciwnym razie mogą spowodować problemy z układem pokarmowym. Najlepsze są surowe kości, które zostały sparzone wrzątkiem – są bardziej elastyczne i wygodniejsze do gryzienia niż te przetworzone, pieczone czy gotowane.


Czy szczeniak może jeść kości?


Podawanie szczeniakowi kości do żucia to doskonały sposób na zaspokojenie jego naturalnych instynktów i potrzeb rozwojowych. Argumenty „za” podawaniem kości szczeniakowi:

  • Kości do żucia pomagają w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej szczeniaka. Podczas gryzienia zęby są mechanicznie czyszczone, a płytka nazębna i kamień zredukowane.
  • Regularne żucie kości sprzyja zdrowemu rozwojowi zębów i dziąseł. Jest to szczególnie istotne, gdy zęby stałe dopiero się wykształcają.
  • Szczeniaki mają naturalną potrzebę gryzienia, a podawanie kości do żucia ją zaspokaja. Dzięki temu szczeniak nie będzie szukał innych, potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów do gryzienia. Dlatego istnieje większa szansa, że oszczędzi Twoje meble, buty i inne akcesoria w domu.
  • Kości dostarczają psom bodźców sensorycznych, wspomagając ich rozwój poznawczy.
  • Gryzienie kości do żucia działa uspokajająco na szczeniaki w sytuacjach stresowych. Żucie pomaga w redukcji lęku i napięcia, sprawia, że pies czuje się bardziej zrelaksowany. To ważne, zwłaszcza w okresie adaptacji lub gdy szczeniak przechodzi przez trudniejsze etapy swojego rozwoju, takie jak zmiana zębów.
  • Kości do żucia mogą być przekąską uzupełniającą dietę szczeniaka. Zawierają naturalne składniki odżywcze, takie jak białko, wapń i inne minerały, które wspierają prawidłowy rozwój młodego organizmu.


Jakie kości dla szczeniaka są bezpieczne?


Warto zwrócić uwagę na to, jakie kości są odpowiednie dla młodych psów i wybierać w szczególności surowe kości mięsne, takie, które są jak najmniej podatne na łamanie się na ostre kawałki. Kości powinny być na tyle duże, aby szczeniak nie mógł ich połknąć w całości. Najlepiej też unikać kości twardych, które mogą być zbyt trudne do żucia i uszkadzać zęby. Ważne jest również, aby upewnić się, że szczeniak, gryząc kość, nie dławi się.


Zanim wprowadzisz kości do diety swojego szczeniaka, skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub hodowcą. Upewnij się, że wybrane produkty są odpowiednie dla jego wieku, rasy i stanu zdrowia Twojego psa. Zwykle jednak szczeniakom można podawać, podobnie jak psom dorosłym, surowe kości wołowe, szpikowe. Zwykle bezpieczne są też surowe kości jagnięce. Są łatwostrawne dla delikatnego układu pokarmowego szczeniaków.


Kość dla psa – jaką wybrać, by nie zaszkodzić?


Należy z rozwagą wybierać kości dla swojego psa. Przede wszystkim kość powinna być odpowiedniej wielkości w stosunku do zwierzęcia.


Doskonałą opcją są kości cielęce, bogate w składniki odżywcze, a jednocześnie miękkie i delikatne. Ich podawanie zmniejsza ryzyko uszkodzenia układu pokarmowego psa podczas gryzienia, chociaż nigdy nie można go całkowicie wykluczyć. Kości cielęce są również bezpieczną opcją dla szczeniaka, który jeszcze nie opanował umiejętności gryzienia tak dobrze jak dorosły pies. Jeśli trudno jest Ci kupić cielęce, wybierz kości wołowe. Duży pies sobie z nimi poradzi, a mniejszy, liżąc je i delikatnie podgryzając, na pewno będzie szczęśliwy i zajęty czymś dla niego przyjemnym.


Natomiast zdecydowanie unikaj podawania kości drobiowych, ponieważ są kruche i mają ostre krawędzie. Ich większe kawałki mogą utknąć w jelitach i być traktowane jak obce ciało, co może prowadzić do wymiotów oraz problemów z wypróżnieniem. Niestrawiona kość może również uszkodzić jelita. Niestety także kości wieprzowe nie są najlepszym wyborem dla psa, ponieważ istnieje ryzyko zakażenia chorobą Aujeszky’ego.


Na pewno należy unikać także podawania kości gotowanych, szczególnie drobiowych, które łatwo się łamią i dzielą na ostre fragmenty. Poza tym, kości z zupy albo z pieczeni mogą zawierać przyprawy, takie jak sól. One nie służą zdrowiu psa, należy ich stanowczo unikać.


Również małe kawałki kości nie są odpowiednie, bo zwiększają ryzyko zadławienia, zwłaszcza w przypadku mniejszych ras.


Kiedy i jak często podawać kość dla psa?


Już wiesz, jakie kości możesz podawać psu? Teraz pojawia się pytanie, jak i jak często to robić?

  • Najlepiej podawać kość po aktywnym dniu lub po dłuższym spacerze. Pies będzie miał wystarczająco dużo energii do zabawy z kością, a gryzienie jej pomoże mu się zrelaksować.
  • Kość może być używana jako nagroda podczas treningów lub w chwilach, gdy pies powinien się uspokoić, chociaż możesz korzystać także ze specjalnych trenerków.
  • Częstotliwość podawania kości zależy od kilku czynników, takich jak zdrowie psa, jego wiek i styl życia. W większości przypadków wystarczy podawać kość raz w tygodniu, traktując ją jako przysmak. Nie przesadzaj z ich ilością, bo nadmiar może prowadzić do problemów trawiennych.
  • Należy kontrolować czas, przez jaki pies ma dostęp do kości. Zwykle wystarczy od 1 do 2 godzin, w przeciwnym razie na kości zaczną gromadzić się bakterie i pies może mieć poważne problemy zdrowotne. Jeśli pies nie zje kości w tym czasie, wyrzuć ją.


Każdy pies jest inny, więc warto obserwować jego reakcje na kości. Jeśli ma problemy z trawieniem albo wydaje Ci się, że jedzenie kości Twojego psu nie służy, nie podawaj ich i skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Pomimo jedzenia kości, pies powinien dostawać zbilansowane posiłki, które zaspokoją jego codzienne potrzeby żywieniowe.


Kość-gryzak dla psa – alternatywa dla naturalnej kości?


Kości-gryzaki są popularnym, bo bezpieczniejszym zamiennikiem tradycyjnych kości, a także mogą wspierać zdrowie psa i jego dobre samopoczucie. Choć naturalne kości mogą być apetycznym przysmakiem, gryzaki stworzone specjalnie dla psów są dla nich bezpieczniejsze i bardziej dostosowane do różnych psich potrzeb.


Kości-gryzaki wykonane są z naturalnych składników, które są trwałe, ale jednocześnie łatwe do gryzienia. Pies może zaspokoić swoją naturalną potrzebę gryzienia bez ryzyka uszkodzenia zębów lub układu pokarmowego. Gryzaki dentystyczne pomagają w redukcji płytki nazębnej i kamienia, dlatego korzystnie wpływają na zdrowie jamy ustnej czworonoga, ale też uspokajają go i mogą być nagrodą podczas treningów posłuszeństwa czy czystości.


Taka kość dla psa to produkt dla czworonogów w każdym wieku i w każdym rozmiarze. Zawiera składniki odżywcze, w tym białko i witaminy, uspokaja, redukując stres, co jest szczególnie przydatne w przypadku psów, które łatwo się denerwują. Pomyśl także o naturalnych gryzakach dla szczeniąt zapewniających im zdrową i przyjemną zabawę. Wykonane są one z najwyższej jakości składników, dlatego są nie tylko pyszne, ale także wspierają utrzymanie zdrowej jamy ustnej. Chronią także pośrednio Twoje buty czy meble, ponieważ szczeniak może gryźć naturalnego gryzaka i to go uspokaja oraz zajmuje mu czas.


Gryzaki mają różne kształty, smaki i aromaty. Zapewniają psu rozrywkę oraz wspierają jego zdrowie jednocześnie. Kość do gryzienia dla psa w formie gryzaka warto wprowadzić do diety swojego pupila, ale należy zwracać uwagę na jakość tego typu produktów. To jednak świetny sposób na zaspokojenie naturalnej potrzeby gryzienia oraz wsparcie zdrowia jamy ustnej.


Kości i gryzaki – podstawa diety psa?


Chociaż kości i gryzaki to doskonałe urozmaicenie diety oraz forma nagradzania psa, to nie traktuj ich jako podstawowe pożywienie. Psy, niezależnie od wieku, potrzebują zbilansowanej diety, czyli takiej bogatej w białko, witaminy i minerały. Wysokiej jakości, mięsna karma zapewni im zdrowy rozwój oraz energię. Kości i gryzaki, choć mogą dostarczać niektórych składników odżywczych, nie zawierają wszystkich niezbędnych elementów, których psy potrzebują do prawidłowego funkcjonowania.