Jak pomóc psu w upały?
Czy wiesz, jak ciężki może być upał dla psa? Gorące dni stanowią prawdziwe wyzwanie dla naszych czworonożnych przyjaciół. Psy silnie odczuwają skutki upałów i mogą łatwo się przegrzać, co może prowadzić do zagrożenia ich zdrowia, a nawet życia. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, jak schłodzić psa w gorące dni oraz zapewnić mu odpowiednią ochronę przed wysokimi temperaturami. W tym artykule omówimy powody przegrzania psa oraz skuteczne sposoby, które pomogą Ci zadbać o pupila w upał.
Jak pomóc psu w czasie upałów - co warto wiedzieć?
Psy są podatne na przegrzewanie się z powodu niewydajnego systemu chłodzenia ciała. Nie posiadają skutecznego mechanizmu, takiego jak pocenie się u ludzi, dlatego zaczynają ziać z językiem na brodzie i szybko wymieniać powietrze ze swojego ciała z tym z otoczenia. Właściciele czworonogów powinni pamiętać, że jeśli pies przebywa w czasie upałów w zamkniętym miejscu, pokoju czy samochodzie, może prędzej czy później dojść do niebezpiecznego przegrzania jego organizmu.
Na przegrzanie i udar cieplny szczególnie narażone są zwierzęta w podeszłym wieku, szczeniaki, mające ciemną sierść, a także doświadczające rozmaitych dolegliwości zdrowotnych związanych z działaniem układu oddechowego bądź krążeniowego.
Jak możesz schłodzić psa w lato i pomóc mu poczuć się komfortowo w gorące dni? Istotna latem dla psów jest chłodna woda w celu nawodnienia i ochłodzenia organizmu. Letnia dieta psa też powinna być dopasowana do warunków pogodowych – możesz podawać pupilowi na przykład nawadniające jego organizm ogórki czy inne bezpieczne dla niego warzywa i owoce. Zapewnij również swojemu czworonogi chłodniejsze miejsce do przebywania, takie, w którym uniknie on długotrwałej ekspozycji bezpośrednio na słońce.
Jak schłodzić psa w upalne dni?
Pierwszym ważnym elementem troski o psa w upalne dni jest zapewnienie mu odpowiedniego chłodzenia w różnych formach, takich jak:
Dostęp do świeżej wody
Pies powinien mieć zawsze dostęp do świeżej i chłodnej wody. Regularnie sprawdzaj i uzupełniaj jego miskę, aby zapewnić mu prawidłowe nawodnienie. Pamiętaj, że dbanie o psa latem wymaga większego nakładu pracy. Jeśli jest mu gorąco, z całą pewnością chłodna woda jest pierwszą rzeczą, o jakiej marzy.
Zapewnienie cienia i schronienia
Pies w lecie potrzebuje miejsca, gdzie schroni się przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Postaw więc w ogrodzie lub na tarasie parasol bądź namiot, który zapewni mu sprzyjający relaksowi cień i niezbędną ochłodę.
Chłodzenie psa ręcznikiem
Jak jeszcze pomóc psu w upał? Warto wiedzieć, że pies odczuwa wysoką temperaturę przede wszystkim przez swoje łapy i brzuch. Dlatego zwilż ręcznik w zimnej wodzie i delikatnie owiń nim łapy i gorący brzuch psa. Taka metoda szybko przyniesie ulgę i schłodzi zwierzaka.
Chłodzący materac lub kojec
Inwestycja w chłodzący materac lub kojec dla psa również może przynieść ulgę zwierzęciu w gorące dni, gdy zbyt wysoka temperatura prowadzi do niebezpiecznego przegrzewania jego organizmu. Takie specjalne produkty dla psów pomagają im utrzymać niską temperaturę ciała. Możesz także położyć poduszkę pupila na chwilę do zamrażarki lub umieścić pod nią mokre ręczniki, aby zapewnić psu dodatkowe schłodzenie.
Objawy przegrzania psa i udaru cieplnego
Nietrudno o przegrzanie psa i udar cieplny, jeśli spędza on całe dni na dworze narażony na wysokie temperatury. W sytuacji osiągnięcia przez organizm czworonoga temperatury 41 stopni Celsjusza, istnieje ryzyko nawet zagrożenia jego życia. Wówczas wewnętrzne organy kolejno wstrzymują funkcjonowanie. Co wskazuje na przegrzanie psa bądź wręcz udar cieplny? Nawet jeśli troszczysz się o chłodzenie pupila podczas upałów oraz starasz się, by przebywał w zacienionym miejscu, warto znać symptomy zagrażające zdrowiu, a nawet życiu czworonoga. Należą do nich takie oznaki jak:
- niepokój, dezorientacja bądź wręcz panika zwierzęcia,
- intensywne ziajanie i płytki oddech,
- wydzielanie nadmiaru śliny,
- zaczerwienienie środka małżowin usznych,
- przyspieszone bicie serca,
- nieskoordynowane ruchy,
- dreszcze,
- wymioty.
W przypadku wystąpienia takich objawów należy jak najszybciej zająć się obniżeniem temperatury zwierzaka. Zacienione miejsce czy schładzanie za pomocą zwilżonego zimną wodą ręcznika raczej niewiele pomogą w tak skrajnej sytuacji. Niestety temperatura wynosząca więcej niż 42 stopnie Celsjusza wywołuje nieodwracalne zmiany w organizmie pupila oraz zaburza działanie jego narządów wewnętrznych.
Jeśli dojdzie do przegrzania psa, udaj się więc jak najszybciej do weterynarza, który sprawdzi, czy zbyt wysoka temperatura nie wyrządziła zwierzakowi krzywdy. Aby natomiast nie doprowadzić do takiej skrajnej sytuacji, dowiedz się, jak schłodzić psa w upały w całkowicie bezpieczny dla niego sposób.
Ochrona przed przegrzaniem
Przegrzanie organizmu i udar słoneczny to poważne zagrożenia dla psa. Oto kilka sposobów, aby zapewnić mu przed nimi ochronę:
Wiatrak lub klimatyzacja w domu bądź mieszkaniu
Przebywając z psem w domu, włącz wiatrak lub klimatyzację, aby utrzymać odpowiednią temperaturę ciała psa. Klimatyzowane pomieszczenie stanie się dla niego oazą, gdzie ochroni się przed uciążliwym gorącem.
Odpowiedni czas na spacery
Spacer z psem w upały? Jak najbardziej, tylko unikaj spacerów w najgorętszych godzinach dnia. Wybieraj poranną lub wieczorną porę, gdy temperatura jest niższa, aby uniknąć przegrzania pupila. Pamiętaj, że asfalt może być bardzo gorący, dlatego nie chodź z czworonogiem po takim podłożu.
Polewanie psa wodą
Czy polewać psa wodą w upały? Jeśli jest on przyzwyczajony do wody i nie boi się bycia oblewanym, możesz spryskać go letnią lub delikatnie chłodną wodą za pomocą węża ogrodowego. Pamiętaj jednak, aby nie używać całkowicie zimnej wody. Zbyt duża różnica temperatur może wywołać u zwierzaka szok termiczny.
Zbilansowane żywienie w upały
Zastanawiasz się, czym karmić psa w upały W gorące dni jak najbardziej ważne jest również odpowiednie żywienie psa. Oto wskazówki dotyczące karmienia czworonoga:
Lekkie posiłki dla psa
Podawaj psu lżejsze i łatwiejsze do strawienia posiłki. Unikaj ciężkich dań, które mogą obciążyć jego układ trawienny. Lekki posiłek nie tylko dostarczy czworonogowi potrzebnych składników odżywczych, lecz także odświeży pupila.
Odpowiedni bilans elektrolitów
Jak jeszcze pomóc psu w upał? Jakie elektrolity dla psa na upały? W gorące dni czworonogi mogą tracić elektrolity. Jeśli Twój pupil jest bardzo aktywny, skonsultuj się z weterynarzem w celu ustalenia, czy bilans elektrolitów psa jest odpowiedni. Weterynarz może zalecić odpowiednie suplementy elektrolitowe dostosowane do potrzeb Twojego czworonoga.
Podsumowanie
Troska o psa w czasie lata jest niezwykle istotna, decyduje o jego kondycji zdrowotnej, a czasem nawet życiu. Teraz wiesz już, jak schłodzić psa w upalne dni, możesz więc bezpiecznie zadbać o obniżenie temperatury ciała czworonoga.
Co ciekawe, przed podwyższoną temperaturą trzeba chronić także koty, nie tylko psy. Zwierzęta te pocą się wyłącznie na poduszkach łapek, uszach i nosie. Dlatego chłodzenie kota w upały jest jak najbardziej wskazane. Możesz o nie zadbać, dodając kostki lodu do kociej miski z wodą bądź zamarznięte kostki bulionu do jego karmy.
Zapewniając psu ochronę przed przegrzaniem, lekkie i odświeżające żywienie oraz aktywności dostosowane do pory dnia, gwarantujesz mu komfort i bezpieczeństwo. Pamiętaj, że czworonożny przyjaciel polega na Twojej opiece i trosce, dlatego uzbrój się w czujność na jego potrzeby i reaguj na wszelkie oznaki przegrzania. Dbając o swojego pupila w upalne dni, zapewnisz mu przyjemne lato, pozbawione uciążliwości związanych z wysoką temperaturą, sobie zaś brak niepokoju o zdrowie czworonoga oraz nagłych wizyt u weterynarza.