Czy pies może jeść owoce i warzywa?
Jesteś właścicielem, który uwielbia rozpieszczać swojego pupila? Chcesz, aby Twój psiak żył długo, zdrowo i szczęśliwie? Być może zaczęło Cię więc kiedyś zastanawiać to, czy pies może jeść owoce i warzywa, czy będą one wartościowym dodatkiem do tradycyjnej karmy, czy może psia dieta powinna się ograniczać do posiłków i smakołyków oznaczonych jako bezpieczne dla psów oraz zawierających wszelkie niezbędne składniki odżywcze. Wiemy, że karmienie psa wyłącznie odpowiednim rodzajem karmy bywa wyzwaniem, zwłaszcza że na rynku pojawia się wiele sprzecznych informacji. Ale nie martw się – w tym wpisie poznasz zarówno bezpieczne warzywa i owoce, które możesz podawać swojemu pupilowi, jak i te, które stanowią zagrożenie dla jego zdrowia.
Czy pies może jeść owoce?
Wszyscy chcemy dla naszych futrzanych towarzyszy tego, co najlepsze. Jeśli szukasz sposobu, aby dodać kilka zdrowych, naturalnych przekąsek do diety swojego psa, możesz zastanawiać się, jakie owoce może jeść pies. Istnieją zarówno te bezpieczne i korzystne dla Twojego pupila, jak i takie, których należy unikać. Lekkostrawny, owocowy smakołyk możesz podać czworonogowi także w postaci suchego przysmaku - np. Boxby o smaku żurawiny i jabłka.
Jednocześnie pamiętaj, że Twój pies potrzebuje przede wszystkim pełnowartościowego białka. Ta potrzeba niestety nie zostanie zaspokojona nawet przez najbardziej wartościowy i smakowity dla domowego czworonoga owoc. Ponadto szczeniaki, które intensywnie rosną, wymagają podawania w pełni zbilansowanych posiłków – karma mokra i sucha musi gwarantować im dostęp do niezbędnych składników odżywczych we właściwych proporcjach. Karmienie małego psa zbyt dużą ilością owocowych przysmaków zakłóci jego bilans makro- i mikroskładników, a od tego niedaleko już do pojawienia się zaburzeń zdrowotnych. Mimo wszystko nasi futrzani przyjaciele mogą spożywać owoce i warzywa, tyle że te odpowiednie dla nich oraz w niewielkich porcjach. Jakie więc owoce i warzywa może jeść pies? Poniżej kilka przykładów.
Czy psy mogą jeść jabłka?
Tak! Jabłko w diecie psa, również szczeniaka, to jeden z najbezpieczniejszych owoców. Zawiera witaminy A i C oraz błonnik pokarmowy, które czynią go świetną opcją na przekąskę. Należy jednak pamiętać, że jabłka i inne owoce powinny być zawsze podawane bez pestek i szypułek, ponieważ mogą one stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia czworonoga. Ponadto, rdzenie i skórki jabłek bywają trudne do strawienia przez psy, więc należy ich unikać.
Czy pies może jeść śliwki?
Śliwki należą do grupy owoców bezpiecznych dla psów. Jednak jak w przypadku wszelkich owoców dla zwierząt domowych ważny jest tutaj umiar. Śliwki zawierają błonnik, witaminy A i K, żelazo, miedź i potas, które pozytywnie wpływają na samopoczucie i zdrowie psów. Można je podawać zarówno świeże, jak i suszone. Właściciele powinni jednak pamiętać, że zbyt duża ilość cukru, nawet tego zdrowego, prowadzi często do otyłości i zaburzeń żołądkowo-jelitowych psiaków.
Czy pies może jeść truskawki?
Wiele osób może nie zdawać sobie z tego sprawy, że pies może jeść truskawki. Stanowią one doskonały przysmak dla Twojego pupila, o ile są podawane z umiarem. Truskawki dostarczają niezbędnych przeciwutleniaczy, minerałów i witamin, a nawet pomagają odświeżyć oddech. Warto jednak wprowadzać je stopniowo do psiej diety, upewniając się, że czworonóg nie ma na nie alergii.
Czy psy mogą jeść banany?
Banany to kolejne bezpieczne owoce dla Twojego pupila. Mają potas, magnez oraz witaminy B6 i C, co sprawia, że są zarówno smaczne, jak i pożywne. Podobnie jak w przypadku jabłek, ważne, aby upewnić się, że skórki bananów zostały usunięte przed podaniem owocu pupilowi. Banany są znane z tego, że pomagają uspokoić rozstrój żołądka u ludzi i zwierząt.
Owoce szkodliwe dla psa
Nie jest tajemnicą, że psy uwielbiają jeść. Jeśli jednak dbasz o swojego pupila, możesz zastanawiać się, jakie produkty spożywcze są dla niego bezpieczne. Podczas gdy czworonogi mogą jeść niektóre owoce w niewielkich ilościach, niektóre z nich będą dla nich toksyczne i bardzo szkodliwe. Spójrzmy na niektóre z najbardziej popularnych owoców, które niestety nie są bezpieczne dla Twojego psa.
Czy pies może jeść winogrona i rodzynki?
Winogrona i rodzynki są znane z tego, że powodują niewydolność nerek u psów. Chociaż dokładny mechanizm stojący za taką reakcją psiego organizmu nie jest jeszcze dobrze zrozumiany, uważa się, że nawet małe ilości tych owoców są w stanie spowodować poważne problemy zdrowotne u niektórych czworonogów. Dlatego najlepiej całkowicie unikać podawania winogron i rodzynek swojemu pupilowi. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies zjadł winogrona lub rodzynki, natychmiast zgłoś się z nim do lekarza weterynarii – wczesne leczenie zapobiegnie negatywnym konsekwencjom spożycia tych szkodliwych dla pupila owoców.
Czy pies może jeść awokado?
Awokado zawiera związek o nazwie persin, który spożywany w dużych dawkach może powodować wymioty i biegunkę u psów. Najlepiej zatem całkiem zrezygnować z podawania pupilowi awokado. Jeśli jednak już to robisz, upewnij się, że jest ono całkowicie pozbawione pestki i podawaj owoc bardzo oszczędnie. Spożywanie awokado przez psa w znikomych ilościach wspomoże zdrowie jego skóry i oczu.
Uważaj na nasiona i pestki owoców w diecie czworonoga
Nasiona znajdujące się wewnątrz jabłek zawierają substancję chemiczną zwaną amygdaliną. Po strawieniu przez organizm zwierzęcy rozpada się ona na cyjanowodór. Zwracaj więc uwagę na rdzenie jabłek, które Twój pupil może znaleźć podczas spaceru na świeżym powietrzu. Nasiona jabłek powinny być zawsze usunięte przed podaniem jakiejkolwiek części owocu pupilowi.
Jakie warzywa podawać psu?
Wszyscy wiemy, że psy potrzebują zrównoważonej diety, aby żyć długo i szczęśliwie. A co może być lepszego niż surowe warzywa dla psa? Przyjrzyjmy się tym, którymi można karmić swojego pupila. W ramach nagrody możesz podać zwierzakowi także suchą i lekkostrawną przekąskę.
Czy pies może jeść marchew?
Marchew jest bogata w błonnik, beta-karoten będący ważnym przeciwutleniaczem i witaminę A. To warzywo wspierające procesy trawienne i utrzymanie zdrowego wzroku, więc zdecydowanie można wprowadzić je do diety psiaka. Możesz serwować czworonogowi surowe marchewki jako przekąskę lub mieszać je z karmą. Upewnij się tylko, że marchewki są pokrojone na małe kawałki, które nie stwarzają zagrożenia zadławienia. Nie tylko surowa marchewka będąca naturalną formą gryzaka sprawdzi się w psiej diecie. Odpowiednia jest też gotowana marchewka, która gwarantuje lepsze wchłaniane beta-karotenu. Ponadto taka poddana obróbce termicznej przekąska ma słodki smak – może więc bardziej przypadnie do gustu Twojemu zwierzakowi?
Czy pies może jeść zielony groszek?
Zielony groszek zawiera niezbędne witaminy, takie jak potas, wapń i żelazo, a także błonnik, który pomaga utrzymać sprawny układ trawienny. Jest również niskokaloryczny, więc świetnie się sprawdzi w przypadku psów z nadwagą i otyłością. Stanowi on też doskonały dodatek do suchej karmy urozmaicający smakowo psi posiłek.
Czy pies może jeść ogórki?
Ogórki zawierają mnóstwo witaminy C i A, które pomogą utrzymać zdrową skórę i lśniącą sierść. Ponadto są one niskokaloryczne, więc nie musisz się martwić, że Twój szczeniak czy dorosły czworonóg przybierze na wadze. Pokrój je na małe plasterki i podawaj pupilowi między posiłkami jako orzeźwiającą i nawadniającą przekąskę.
Zakazane warzywa dla psa
Choć powszechnie warzywa uważane są za bardzo zdrowe i pożywne, istnieją takie, których należy zdecydowanie unikać w przypadku diety psa. Na pierwszym miejscu zakazanych warzywnych przekąsek są cebula i czosnek. Zawierają one toksyczne enzymy, które mogą uszkadzać czerwone krwinki. Na zdrowie pupila negatywnie wpływają także grzyby i niedojrzałe pomidory zawierające duże ilości toksyn mogących podrażniać przewód pokarmowy zwierzaka. Niestety nie wszystko, co zdrowe dla ludzkiego organizmu, jest również zdrowe lub nieszkodliwe dla psów
W artykule przedstawiliśmy warzywa i owoce, które możesz wprowadzić do psiej diety, oraz takie, które znajdują się na liście przysmaków mogących zaszkodzić Twojemu czworonogowi. Pamiętaj jednak, że przed podaniem pupilowi warzywnego czy owocowego smakołyku, warto tę decyzję skonsultować z lekarzem weterynarii. Szczególnie jeśli pies cierpi z powodu jakichś schorzeń czy ma delikatny układ pokarmowy, którego działanie mogą zaburzyć nawet niewielkie porcje owoców i warzyw.
Teraz już wiesz, jakie owoce i warzywa może jeść pies – czy może jeść marchew, truskawki, śliwki, ogórki, awokado, jabłko, banany, groszek i wiele innych bogatych w witaminy i minerały smakołyków. Nawet podawane w małych ilościach, wskazanych w przypadku psów, owocowe i warzywne przekąski zawierają wartości odżywcze pozytywnie wpływające na kondycję pupila. Jabłka, śliwki, truskawki, marchewki i ogórki to także doskonały wybór na upalne dni, ponieważ doskonale nawadniają organizm czworonoga.