Prawidłowe żywienie kota jest ważne dla jego zdrowia i samopoczucia. Koty są mięsożercami, co oznacza, że ich dieta powinna być bogata w białko zwierzęce i tłuszcze, a uboga w węglowodany. Jednocześnie są zwierzakami łownymi, dlatego warto im w odpowiedni sposób podawać smaczki.
Sprawdź, jak karmić kota i dlaczego jest to zwierzak, który oprócz pełnej miski pokarmu, potrzebuje też od czasu do czasu coś przekąsić. Zapoznaj się z zasadą karmienia smaczkami i dowiedz się, dlaczego są one ważne w diecie kota.
Zbilansowana dieta odbija się korzystnie nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także wpływa na poziom energii oraz kondycję sierści u kotów. Ważne jest, aby dostarczać mu taką karmę, która odpowiada jego naturalnym potrzebom, a jednocześnie wolną od składników, które mogą mu zaszkodzić, np. konserwantów, sztucznych barwników czy zbyt dużej ilości węglowodanów.
Koty żyjące na wolności są przede wszystkim mięsożercami i ich dieta składa się głównie z małych zwierząt, na które te drapieżniki polują. Najczęściej są to gryzonie, takie jak myszy i szczury. Stanowią one główne źródło pożywienia dla dzikich kotów. Koty zjadają także mniejsze ptaki, pisklęta i jaja oraz owady dostarczające im porcję białka. Nawet małe ssaki i gady padają ofiarą wolnożyjących kotów. Są to króliki, wiewiórki, jaszczurki czy żaby. Chociaż koty są mięsożercami, czasem spożywają trawę lub inne rośliny pomagające im w trawieniu i pozbywaniu się kłaczków z układu trawiennego.
Niezwykle ważnymi składnikami karmy dla kotów domowych powinna być tauryna – aminokwas niezbędny dla zdrowia serca, wzroku i układu nerwowego kota. W naturze koty otrzymują taurynę głównie z mięsa (szczególnie serc i wątroby). Niezbędne są im także kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6 pochodzące np. z tłustych ryb. To one wpływają na kondycję kociej skóry, sierści oraz układu odpornościowego.
Kot potrzebuje także witamin z grupy B, szczególnie witaminy B12, ważnej dla zdrowia układu nerwowego i produkcji czerwonych krwinek. W naturze koty czerpią te witaminy z surowego mięsa.
Chociaż koty nie potrzebują dużo błonnika, niektóre mogą odczuwać jego brak. Nadmiar błonnika może powodować problemy trawienne, dlatego zapotrzebowanie należy indywidualnie dopasować do naszego pupila.
Warto także wiedzieć, że dzikie koty otrzymują znaczną część wody z pożywienia, gdyż świeże mięso jest bardzo wilgotne. Koty karmione wyłącznie suchą karmą mogą mieć problemy z odpowiednim nawodnieniem, a to może prowadzić do problemów z nerkami.
Żeby zapewnić kotu pełnowartościową dietę, karma domowa powinna być dobrze zbilansowana i wzbogacona o niezbędne suplementy. W przeciwnym razie kot może być narażony na niedobory tych składników odżywczych, które są naturalnie dostępne w jego diecie, kiedy żyje on na wolności.
Koty to mięsożercy, co oznacza, że ich organizmy są przystosowane do trawienia i wykorzystywania białka zwierzęcego. Potrzebują go, bo dostarcza im wszystkich niezbędnych aminokwasów, w tym taurynę, której nie mogą syntetyzować samodzielnie. Niedobór tauryny może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca (kardiomiopatia), utrata wzroku, a nawet śmierć. Niektóre witaminy, takie jak witamina A, są dostępne w gotowych formach tylko w mięsie. Koty nie są w stanie przekształcać beta-karotenu (obecnego w roślinach) w witaminę A, dlatego muszą otrzymywać ją bezpośrednio z mięsa. Potrzebują też specyficznych kwasów tłuszczowych, takich jak arachidonowy, który jest tylko w tłuszczach zwierzęcych. Roślinne źródła kwasów tłuszczowych są mniej efektywne w zaspokajaniu potrzeb żywieniowych kota.
Układ pokarmowy kota jest przystosowany do trawienia mięsa. Koty mają krótszy przewód pokarmowy i mniej enzymów do trawienia węglowodanów i błonnika roślinnego, dlatego nie wykorzystują efektywnie roślinnych źródeł pokarmu.
Podsumowując: koty powinny być na diecie opartej na mięsie. Takiej, które dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Poza tym pokarm musi być wysokiej jakości, odpowiednio zbilansowany i dostarczający wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Wybierając karmę dla swojego pupila, zwróć uwagę na jej skład. Podstawą diety powinny być produkty zawierające mięso – kurczak, wołowina, ryby czy inne źródła białka zwierzęcego. Unikaj karmy zawierającej zboża, bo taka może prowadzić do problemów trawiennych oraz alergii.
Ważne jest również zapewnienie kotu odpowiedniej ilości wody, głównie w formie mokrej karmy, która pomaga w utrzymaniu właściwego nawodnienia organizmu.
Karmienie kota powinno być regularne, zgodnie z zaleceniami producenta karmy oraz indywidualnymi potrzebami zwierzęcia. Pamiętaj, że dziko żyjące koty jedzą kilka razy na dobę, w zależności od tego, co uda im się upolować. Dlatego dorosłe koty domowe należy karmić minimum dwa razy dziennie, małymi porcjami. Należy unikać przekarmiania, aby zapobiec otyłości, która u kotów, jak i zresztą u ludzi, prowadzi do wielu problemów zdrowotnych.
Koty bywają kuszone resztkami z domowego stołu, ale karmienie domowym jedzeniem nie jest dobrym rozwiązaniem. Resztki z „ludzkich” talerzy nie zapewnią kotu odpowiednich proporcji białka, tłuszczu, witamin i minerałów, które są niezbędne dla jego zdrowia. Niektóre resztki mogą być trudne do strawienia lub mogą zawierać składniki, które są szkodliwe dla kotów, np. przyprawy, cebula, czosnek czy sól. Cebula i czosnek mogą być toksyczne dla kotów — powodują problemy żołądkowe i uszkodzenie czerwonych krwinek. Niektóre produkty, takie jak czekolada, winogrona, rodzynki, alkohol czy kofeina, są toksyczne dla kotów i mogą powodować poważne problemy zdrowotne, w tym uszkodzenie nerek, wątroby czy układu nerwowego. Resztki z obiadów mogą zawierać też niezdrowe dodatki, takie jak tłuszcze trans, sztuczne słodziki (np. ksylitol), które są szkodliwe dla kotów i mogą prowadzić do różnych problemów zdrowotnych.
Resztki często zawierają tłuste lub wysokokaloryczne składniki, które mogą prowadzić do otyłości, zwłaszcza jeśli kot nie ma zrównoważonej diety i regularnej aktywności fizycznej.
Jak karmić kota, by był zdrowy i w znakomitej kondycji?
Wiesz już, czym regularnie karmić kota, dlatego teraz sprawdź, jak urozmaicić jego dietę odpowiednimi, zdrowymi smaczkami. Smaczki to doskonały sposób na nagradzanie kota i urozmaicenie jego diety.
Możesz wybierać bardzo różne produkty, by urozmaicić kotu dietę i sprawić, że będzie miał okazję pogryźć różne kształty i poczuć różne konsystencje. Możesz wybrać kosteczki, sprasowane plasterki, patyczki i miękkie paseczki. Jeśli Twój kot ma nadwagę, wybierz przysmaki typu „light”.
Warto, aby produkty do nagradzania kota i wzbogacania jego diety były bogate w białko i nie zawierały sztucznych dodatków ani konserwantów. Smakołyki powinny pełnić funkcję suplementacyjną. Gdy są wysokiej jakości i z dużą ilością mięsa, dostarczają dodatkowych witamin i minerałów.
Przysmaki dla kota powinny być oparte na naturalnych składnikach. Idealne smakołyki to te, które są bogate w białko pochodzące z kurczaka, ryby czy innych źródeł zwierzęcych. Unikaj smaczków zawierających sztuczne barwniki, konserwanty oraz cukier.
Przykładem mogą być naturalne przysmaki dla kota z naszego sklepu, bo zawierają wyłącznie najwyższej jakości składniki, takie jak prawdziwy łosoś, tuńczyk czy kurczak. Smaczki te wykonane są ze świeżych produktów, dlatego są wysokiej jakości i smakują nawet wybrednym kotom. Są też bogate w witaminy z grupy B, taurynę oraz inne niezbędne minerały, które wspierają zdrowie skóry, oczu i ogólną kondycję kota.
Koty, nawet te żyjące w domach, wciąż zachowują naturalne instynkty drapieżników i w związku z tym odczuwają silną potrzebę polowania. To wrodzone zachowanie ma ogromne znaczenie dla ich dobrostanu psychicznego i fizycznego. W warunkach domowych koty nie mają okazji, by polować w tradycyjny sposób, dlatego mogą odczuwać frustrację, jeśli ta potrzeba nie jest w żaden sposób zaspokajana. Polowanie, czyli tropienie, śledzenie i chwytanie „zdobyczy”, jest dla kotów formą stymulacji umysłowej oraz fizycznego wysiłku. Utrzymuje ich ciało i psychikę w dobrej kondycji.
Jednym ze skutecznych sposobów na zaspokojenie instynktu łowieckiego kota jest używanie interaktywnych zabawek i właśnie przysmaków. Smaczki, których zdobycie wymaga od kota wysiłku i sprytu, mogą zachęcać do polowania. Dlatego ukrywaj je w zabawkach, w specjalnych matach węchowych albo piłeczkach, z których wysypują się podczas toczenia. Takie rozwiązania angażują kota w zabawę imitującą naturalne zachowania łowieckie, a jednocześnie dostarczają mu zdrowej nagrody. Dzięki temu koty mogą zaspokoić swoje instynktowne potrzeby, są aktywne, szczęśliwe i mniej narażone na otyłość.
Pamiętaj jednak, by podawać przysmaki z umiarem i zgodnie z zaleceniami producenta. Smaczki nie powinny zastępować pełnowartościowego posiłku, a jedynie stanowić jego uzupełnienie. Przysmaki należy podawać kotu w odpowiednich porcjach dostosowanych do jego wielkości, wieku i poziomu aktywności.
Naturalne przysmaki są doskonałym dodatkiem do diety, zapewniającym nie tylko przyjemność z jedzenia, ale także wsparcie zdrowia kota. Dzięki odpowiedniemu dawkowaniu jakościowych produktów, będziesz mieć pewność, że Twój kot otrzymuje to, co najlepsze.